Back

S oblibou říkám, že spánek je jako puzzlíky. Když chybí jediný dílek, nevznikne pěkný obrázek. Lámete si hlavu nad tím, proč máte doma nespáče? Doporučuji se zamyslet nad základy kvalitního spánku.

  • Vhodné prostředí pro spánek. Tma, vhodná teplota a ticho (případně vhodný bílý šum), jsou základní pilíře kvalitního spánku. Často jsou však opomíjeny. Jestli se trápíte s brzkým ranním vstáváním nebo dlouhým usínáním, určitě bych se zamyslela nad tím, jestli mohu zlepšit prostředí pro spánek.
  • Přibližně od 6 měsíce života je spánek u dětí řízen vlastním cirkadiánním rytmem. Zjednodušeně by se to dalo nazvat vnitřními hodinami. Čím větší pravidelnost dokážeme vytvořit, tím kvalitnější spánek můžeme očekávat. Důležité je vytvořit vhodný režim všech spánků. Je dobré, abychom dítě ukládali unavené, ale zároveň dbali na to, aby nebylo unavené příliš. Často se setkávám s tím, že děti dlouho usínají, často se budí, velmi brzy vstávají…, protože jsou „přetažené“.
  • Děti milují rituály. To že se dějí věci stejně ve stejný čas jim pomáhá lépe se orientovat v tom velkém světě. Řekla bych, že u spánku to platí ještě více. Dobře vytvořená rutina před spaním je skvělý pomocník pro příjemné usínání i pro případné řešení probuzení. Její budování už od narození doporučuji jako skvělou prevenci spánkových potíží v budoucnu.
  • Existuje jediný správný způsob uspávání – takový, který vyhovuje dítěti, rodiči a je dlouhodobě udržitelný. Je dobré zamyslet se na tím, jak si právě vy představujete rodinné spaní. Ať už je to spaní ve společné posteli, ve společné místnosti, nebo odděleně, je potřeba myslet na to, že když se dítě v noci přirozeně vzbudí, bude s velkou pravděpodobností potřebovat stejné podmínky pro usnutí, jako před probuzením. Pokud usne ve Vaší náruči a vzbudí se v postýlce, je velmi pravděpodobné, že bude zmatené a nešťastné. Ani Vám by se asi nezamlouvalo usnout ve své posteli a probudit se v obýváku v křesle.
  • Spokojená máma! Nikdo nás nezná lépe než naši skřítci. Celé těhotenství jsme je nosily pod srdcem. Moc dobře vědí, jak naše tělo reaguje, když jsme šťastné a spokojené a jaké jsou naopak projevy stresu. I po porodu vnímají všechny naše emoce a reagují na ně. Když je máma vyčerpaná, nešťastná, nervózní…., je na tom stejně i její skřítek. Pečujme samy o sebe se stejným zápalem jako o své děti.